Kilka sposobów na otartą kuchnie – pomysły i inspiracje

Kilka sposobów na otartą kuchnie – pomysły i inspiracje

Otwarta kuchnia - pomysły i inspiracje

Otwarta kuchnia jest nowoczesnym rozwiązaniem, jednak trzeba ją dopasować nie tylko do układu mieszkania, ale również i do naszych potrzeb. 

Kilka sposobów na otwartą kuchnie - pomyły i inspiracje

Otwarta kuchnia jest nowoczesnym rozwiązaniem, jednak trzeba ją dopasować nie tylko do układu mieszkania, ale również i do naszych potrzeb. W wielu przypadkach przeniesienie gotowych projektów z katalogów się po prostu nie sprawdza, więc musimy być przygotowani na czerpanie inspiracji z różnych źródeł. Specjaliści z otomeble.pl podpowiedzą nam, na co należy zwracać szczególną uwagę urządzając otwartą kuchnię.

Dla kogo otwarta kuchnia?
Wraz z pojawieniem się modnych mebli kuchennych wyposażonych w najnowocześniejsze gadżety, zniknęła potrzeba tego, by je ukrywać. W rzeczywistości otwarta kuchnia zmienia niektóre z ustalonych norm kulturowych, co pozwala na stworzenie interaktywnego miejsca, które niejednokrotnie stanie się centrum rodzinnych imprez. Osoba gotująca nie jest już odizolowana, może rozmawiać, oglądać telewizję i komfortowo spędzać czas z gośćmi w pokoju dziennym, nawet podczas przygotowywania posiłków. Dodatkowo otwarta kuchnia może okazać się błogosławieństwem dla tych, którzy mają do dyspozycji niewielką przestrzeń, pozwalając na pewne eksperymentowanie w projekcie przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnego miejsca. Oto kilka sposobów na to, by stworzyć estetyczną i funkcjonalną otwarta kuchnię.

  • Stosujmy się do istniejącego motywu

Niezależnie od tego, czy otwarta kuchnia łączy się to z naszym salonem czy z jadalnią, nie chcemy, aby wyglądała jak pokój z innego świata. Upewnijmy się, że możemy wykorzystać takie same lub chociaż podobne kolory, a główny temat dekoracyjny zostanie zachowany. Jeśli wcześniej postawiliśmy na monochromatyczne wnętrza, to postępujmy zgodnie z tą samą zasadą w kuchni. W uzyskaniu harmonii może nam pomoc użycie np. hokerów obitych tym samym materiałem, co kanapa w salonie. Warto zaznaczyć, że otwarta kuchnia jest najbardziej przystosowana do współczesnych projektów, jednak nie jest niemożliwe, aby prezentowała się świetnie nawet w tradycyjnym domu.

  • Ustalmy granice

Otwarcie kuchni nie oznacza tego, że część mebli z pokoju dziennego ma nagle znaleźć się przy kuchence. Warto wykorzystać zabiegi, które pozwalają na wizualne odcięcie obu tych przestrzeni. Może to być zmiana podłogi, sufitu, koloru ścian lub po prostu założenie wyspy kuchennej. Pomocne może być też wykorzystanie mebli, które mają swoje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i salonie, takie jak regały z wysokimi półkami. Takie rozwiązanie pozwala nam z jednej strony na ustalenie granicy, a z drugiej na spójne połączenie kuchni z salonem.

  • Zastanówmy się nad wyspą kuchenną

Wyspa kuchenna jest świetnym rozwiązaniem w przypadku większych mieszkań, ponieważ w takim przypadku umiejscowienie jej na środku nie stanowi większego problemu. Trudniej jest ją racjonalnie zaprojektować, jeśli urządzamy niewielką przestrzeń. Nie jest to jednak niemożliwe – wystarczy poświęcić trochę czasu na planowanie. Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca na szafki kuchenne i blaty. Czasem zamiast tradycyjnej, sporej, czterosegmentowej wyspy warto zdecydować się na jej mniejszą wersję. Natomiast jeśli brakuje nam miejsca na przygotowywanie posiłków, to możemy pokusić o większy model. Będziemy mogli umieścić na nim nowoczesny zlewozmywak lub płytę indukcyjną, a z drugiej strony wyspy kuchennej nadal będzie można wygodnie zjeść obiad we dwoje. Z wyspy możemy zupełnie zrezygnować, jeśli w naszym mieszkaniu może znaleźć się spory stół z przynajmniej czterema krzesłami.



Brak wpisów.