Salon z klasą - jak go urządzić ?

Salon z klasą - jak go urządzić ?

Urządzamy salon

Projektowanie salonu może być zarówno przyjemnym, jak i uciążliwym zadaniem. Problematyczne okazuje się stworzenie jednocześnie i pięknej przestrzeni.

Salon z klasą - jak go urządzić ?

Projektowanie salonu może być zarówno przyjemnym, jak i uciążliwym zadaniem. Szczególnie problematyczne okazuje się stworzenie jednocześnie funkcjonalnej i pięknej przestrzeni, jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca do dyspozycji. Wszystko jednak można pogodzić i to nawet niewielkim nakładem finansowym – wystarczy, że będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad, a na pewno uda się nam urządzić salon z klasą.

Od czego zacząć?
Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, zanim zaczniemy kupować wyposażenie salonu, jest zdefiniowanie celu pokoju – podkreślają eksperci z otomeble.pl. Pomoże to w określeniu wymagań dotyczących ilości miejsc siedzących oraz stylu mebli.

Jeśli wolimy korzystać z pokoju jako przestrzeni rodzinnej, to projekt może być zgodny z tym, co sprawia, że uzyskamy przytulną, kameralną atmosferę. Jeśli z kolei salon będzie centralnym punktem wielu imprez, to musimy przygotować większy plan miejscowy i zachować styl bardziej formalny. Warto również pomyśleć o przeciętnej liczbie osób, które będą korzystać z pokoju. Odpowiedzmy sobie także na pytanie, czy w salonie będziemy jedynie rozmawiać, czy mają się tam znaleźć liczne sprzęty elektroniczne do codziennej rozrywki?

Organizowanie układu mebli
To, czy salon urządzony jest klasą, nie zależy tylko do tego, jakie meble wybierzemy. Liczy się odpowiedni plan, gdyż to właśnie on daje nam w głównej mierze poczucie przestrzeni i harmonii. Warto pamiętać o tym, by zawsze w miarę możliwości wybierać taki układ, dzięki któremu będziemy mogli swobodnie poruszać się wokół sof czy kanap – nikt nie chce przecież sytuacji rodem z sali kinowej, kiedy to trzeba przesuwać współtowarzyszy, żeby usiąść na swoim miejscu.

Wybieranie motywu
A teraz najprzyjemniejsza część! Wybierzmy podstawowy temat, który pomoże nam w podejmowaniu mniejszych decyzji i dobieraniu szczegółów. Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne wnętrze można urządzić z klasą. Współczesny styl projektowania jest bardziej geometryczny i pozbawiony intensywnych kolorów. Tradycyjny z kolei zakłada wykorzystanie specyficznych mebli i odważnych zdobień. Jeśli żaden z nich nie jest tym, czego chcemy, to nie bójmy się eksperymentować. Nikt nie zabroni nam umieszczenia w tym samym pokoju lampy z frędzlami i designerskiego stolika kawowego. Wbrew pozorom takie umiejętne łączenie kilku z góry narzuconych stylów daje świetne rezultaty i pozwala na uzyskanie spersonalizowanej, ciekawej przestrzeni.

Plan miejsc siedzących
Plan miejsca siedzącego niekoniecznie musi być dopasowany do tego, co jest dostępne w gotowych zestawach. Możemy próbować nowych rzeczy, tworzyć własne kombinacje. Oto kilka sposobów, na stworzenie przyjemnego miejsca do rozmów:
Dużą, wygodną sofę połączyć z zestawem dwóch eleganckich krzeseł i stołem między nimi.
Kanapa o kształcie litery L z niską tylną ławeczką jest doskonałym sposobem zaoszczędzenie miejsca w małych salonach.
Podwójna sofa wraz z licznymi pufami.
Prosta, ciemna sofa połączona z ekskluzywnym fotelem w ciekawym odcieniu.

Stworzenie centralnego punktu
Jednym z najważniejszych aspektów projektowania wspólnej przestrzeni życiowej w salonie jest stworzenie punktu centralnego, na którym będzie skupiała się cała uwaga domowników i gości. Najczęściej jest to charakterystyczna ściana, wielki telewizor lub obraz. Można także uzyskać taki efekt dzięki odpowiednio dobranym meblom. Najlepiej sprawdzą się tu nieoczywiste rozwiązania, takie jak np. nowoczesny komplet ławy z pufami.



Brak wpisów.