Nowoczesne narożniki do salonu z funkcją spania lub bez

Narożniki do salonu w nowoczesnym stylu. Poznaj ich zalety i przekonaj się, że sprawdzą się w niejednym wnętrzu!

Styl nowoczesny od wielu lat króluje w trendach dekoratorskich - jest niezmiennie popularny w domach i mieszkaniach wielu Polaków. Jego największymi zaletami są prostota i elegancja, które można osiągnąć bez zbędnych ozdób, bibelotów czy elementów wyposażenia. W stylu tym należy postawić na solidne i dobre jakościowo meble – tj. rogówki do salonu czy nowoczesne narożniki z funkcją spania, które będą stanowiły główny element dekoracyjny pomieszczenia.

Nowoczesne narożniki do salonu wcale nie muszą być minimalistyczne!

Wiele osób myli styl nowoczesny z minimalistycznym i rozpatruje je jako jeden. Chociaż mają one wspólny mianownik – odejście od nadmiernego zdobienia pomieszczenia na rzecz prostoty i oszczędności w doborze elementów dekoracyjnych – to jednak każdy z nich ma swój własny urok. Minimalizm idzie w kierunku wyciszenia, stonowania charakteru pomieszczenia, stawia na neutralne barwy i materiały natomiast styl nowoczesny nie boi się miksowania kolorów, faktur czy delikatnych zdobień. Takie też są nowoczesne narożniki do salonu – niekoniecznie tanie, bo ważne aby były jak najlepszej jakości! Bryła mebli musi być prosta, geometryczna, dzięki czemu mebel sprawdzi się w wielu pokojach dziennych. Narożniki do salonu zazwyczaj stoją na smukłych, eleganckich nóżkach, wykonanych z drewna, metalu lub solidnego plastiku, dzięki czemu cały korpus nabiera lekkości. Są one ponadczasowe i uniwersalne, zupełnie jak np. klasyczne narożniki do salonu z funkcją spania. Co je zatem od siebie odróżnia?

Czym charakteryzują się nowoczesne rogówki do salonu?

Nie są to tylko proste narożniki. Do salonu – pomieszczenia często reprezentatywnego, gdzie przyjmowani są goście i przyjaciele, gdzie toczy się życie rodzinne, potrzebny jest mebel z najwyższej półki. To połączenie eleganckiej kanapy z wygodnym i przestronnym miejscem do wypoczynku (urządzając pomieszczenie warto pomyśleć o miejscu do spania dla niespodziewanych gości – najlepszy do tego będzie duży narożnik do salonu z funkcją spania) wcale nie musi być całkowicie pozbawione ozdób. Delikatne przeszycia, modne pikowania ze zdobnymi guzikami i tapicerowanie dobrymi gatunkowo materiałami w szerokiej kolorystyce to cechy charakterystyczne dla nowoczesnych narożników do salonu.

Bogata kolorystyka, która podkreśli indywidualny styl

Wybierając rogówki do salonu, gdzie króluje nowoczesność, warto postawić na ciekawe kompozycje kolorystyczne. Innowacyjne połączenia różnych odcieni wpływają na wygląd całego pomieszczenia i zwiększają jego atrakcyjność wizualną. Podkreślenie prostych linii (np. poprzez zastosowanie do przeszyć nici w kontrastującym kolorze), dodatkowo akcentuje charakterystyczne geometryczne kształty. Wybierając tkaninę wyściełającą narożnik do salonu (z funkcją spania, dodatkowym podnóżkiem, ruchomym zagłówkiem lub innym elementem podnoszącym komfort użytkowania) warto pamiętać, że będzie to mebel użytkowany przez wiele osób, najpewniej przez wiele lat. Mając to na uwadze, lepiej zdecydować się na tapicerowanie tkaniną nie tylko w ładnym odcieniu, ale także odporną na przetarcia, łatwą do utrzymania w czystości i niepodatną na działanie promieni słonecznych. Do tkanin takich zalicza się monolith czy welur.

Różne typy nowoczesnych narożników do salonu

Bardzo duże znaczenie podczas doboru idealnego mebla, zwłaszcza do pokoju dziennego, ma to jaki typ czy rodzaj najlepiej się sprawdzi w danym wnętrzu. Wybierając rogówki do salonu, warto pamiętać, że występują w kilku konfiguracjach:

  • prawostronnej – krótszy bok mebla znajduje się po prawej stronie,
  • lewostronnej – krótszy bok jest po lewej stronie,
  • uniwersalne, modułowe – nowoczesne narożniki z funkcją spania lub jej pozbawione, które nie mają ustalonej strony dłuższej i krótszej; można je dowolnie zestawiać w układ, który będzie pasował do Twojego wnętrza.

Wybór, który sprawdzi się w Twojej przestrzeni

Dobór odpowiedniego mebla zależy również od wielkości pomieszczenia, miejsca, w którym będzie ustawiony oraz pozostałych elementów wyposażenia. Do pomieszczenia o większym metrażu doskonale będzie pasował duży narożnik z funkcją spania – do salonu, pokoju dziennego czy sypialni gościnnej. Mniejsze rogówki do salonu lepiej wkomponują się w przestrzenie ciaśniejsze, mniej przestronne, takie jak główne pokoje w kawalerkach, małe saloniki czy sypialnie.

Dodatkowe elementy podnoszące komfort użytkowania

Narożnik z funkcją spania do salonu lub innego pomieszczenia charakteryzuje się nie tylko łatwo rozkładaną i przestronną przestrzenią do spania. Ten i inne modele wypoczynkowe mają zazwyczaj szereg elementów dodatkowych, które podnoszą komfort użytkowania zarówno w ciągu nocy, jak i za dnia.

Wygodny szezlong

Pierwszym elementem, o którym należy wspomnieć jest wygodny szezlong w krótszej części mebla. Umożliwia on wygodny relaks w pozycji półleżącej – doceni to każdy miłośnik odpoczynku przed telewizorem oraz fan popołudniowych drzemek.

Praktyczne podłokietniki

Dodatkowym elementem podnoszącym komfort użytkowania są podłokietniki. W nowoczesnych narożnikach do salonu mogą być one delikatne, choć zazwyczaj producenci stawiają na podłokietniki masywne, które stabilizują bryłę mebla, dają podpór do dużych poduszek i umożliwiają wygodny wypoczynek. Jest to bardzo często również element ozdobny przeszywany nićmi lub gustownie pikowany. Ponadto, w podłokietnikach umieszcza się także praktyczne schowki na drobne bibeloty.

Regulowane zagłówki

Nowoczesne narożniki z funkcją spania nierzadko mają również dodatkowe zagłówki. Ich regulacja umożliwia ustawienie pod takim kątem, aby wypoczynek na kanapie był jak najbardziej komfortowy i dawał maksimum przyjemności oraz wytchnienia po męczącym dniu. Podstawą zagłówka jest miękka poducha, wykonana z takiego samego materiału jak pozostałe elementy mebla.

Pojemny schowek

Narożnik do salonu z funkcją spania nie byłby kompletny, gdyby zabrakło w nim praktycznego schowka na pościel. Przestrzeń tą można wykorzystać na wiele sposobów – przechowywać w niej dodatkowe koce, ciuchy, które nie są noszone na co dzień, zabawki dzieci czy inne, rzadko używane przedmioty.

Kilka słów o właściwym ustawieniu

Gdy wybierzesz już odpowiedni wariant z szerokiej gamy narożników do salonu, zdecydujesz jaki model Ci najbardziej odpowiada, przemyślisz dobrze jaka tkanina tapicerska najlepiej sprawdzi się w użytkowaniu i ostatecznie podejmiesz decyzję dotyczącą idealnego odcienia, wtedy pozostaje kwestia położenia mebla. Może on stać zarówno na środku pomieszczenia albo wpasować się w trudny do zaaranżowania kąt – pod warunkiem, że odpowiednio to przemyślisz.

W salonie

Narożniki do salonu z funkcją spania lub proste i nierozkładane, zazwyczaj są ustawiane naprzeciwko szafki RTV, na której stoi telewizor czy sprzęt grający. Powstaje w ten sposób przytulny kącik telewizyjny i miejsce do spotkań w gronie najbliższych. Przestrzeń ta może stanowić centralny punkt pomieszczenia i w ten sposób dzielić pomieszczenie na część wypoczynkową i tą, w której spożywa się posiłki. W innym ustawieniu sam mebel może być przysunięty do boku, w pewnej odległości od sprzętu RTV, dzięki czemu centralna część pokoju pozostanie wolna, a poruszanie się po pokoju będzie swobodniejsze. Przy takim układzie bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustawienie krótszego skrzydła zaraz obok drzwi balkonowych lub pod oknem. W pomieszczeniach, które są połączone z aneksem kuchennym, narożniki do salonu mogą stać w bezpośrednim sąsiedztwie z wyspą kuchenną lub barkiem.

W sypialni

Nowoczesne narożniki z funkcją spania to meble, które doskonale sprawdzą się również w sypialni, zwłaszcza takiej, która pełni także funkcję pokoju dziennego. Jak w takim wypadku ustawić mebel, aby pełnił swoją funkcję, nie zabierając przestrzeni? Najlepiej, żeby stał on pod ścianą – wtedy jego rozkładanie będzie wygodne, a w ciągu dnia pozostanie dużo wolnej przestrzeni. Wzdłuż tej samej ściany meble nie powinny być postawione zbyt blisko, ponieważ powoduje to efekt przytłoczenia. Wrażenie przestronności zyskasz jeżeli ustawisz duży narożnik z funkcją spania do salonu czy sypialni po przekątnej od drzwi, w jak największej odległości od wejścia. Dobrze, aby wezgłowie nie stało pod oknem, ponieważ utrudnia w ten sposób dostęp do niego, ogranicza wpadanie promieni słonecznych, a tkanina tapicerska wyściełająca mebel jest narażona na działanie promieni UV.

Pokój dzienny z aneksem kuchennym

W nowym budownictwie często projektuje się pokoje dzienne połączone z kuchnią w postaci aneksu. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne, zwłaszcza w trakcie przyjęć – gospodarz nie musi znikać w kuchni, żeby przygotować poczęstunek dla gości. Narożniki do salonu mogą być dobrym sposobem na oddzielenie pomieszczenia od strefy kuchennej. W takim wypadku powinny stać tyłem do aneksu. Jeżeli obok będzie stała komoda lub regał, powstanie wtedy ścianka działowa. Skutecznie wygrodzi ona strefy, ale niestety utrudni komunikację między osobami. Druga opcja to ustawienie mebla naprzeciwko aneksu kuchennego. Można dodatkowo postawić wokół niewielkie fotele tapicerowane lub krzesła, zwłaszcza, gdy w pomieszczeniu nie będzie telewizora. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest ustawienie rogówek do salonu przy oknie, pod ścianą, bokiem do aneksu. Taka opcja sprawdzi się w większości pokoi dziennych z aneksem kuchennym, a dodatkowo uwolni miejsce na środku pomieszczenia.

Biuro

Gabinety i domowe biura z reguły są wyposażone w biurko, krzesła, ewentualnie fotele. Wstawiając do takiego pomieszczenia narożnik do salonu (z funkcją spania, wygodnymi poduszkami, podłokietnikami i komfortowym zagłówkiem), zyskuje się miejsce, gdzie można się zdrzemnąć w ciągu dnia lub odpocząć przy filiżance kawy. Mając na uwadze aspekty praktyczne, trzeba pamiętać, żeby mebel nie stał bezpośrednio przy biurku, ani zbyt blisko regału z książkami, gdyż utrudni do niego dostęp. Nowoczesne rogówki do salonu będą dobrze wyglądać ustawione w okolicach okna, ewentualnie przy kominku.