Blog

 1. Salon z klasą – jak go urządzić?

  Salon z klasą – jak go urządzić?

  Salon z klasą - jak go urządzić ?

  Projektowanie salonu może być zarówno przyjemnym, jak i uciążliwym zadaniem. Szczególnie problematyczne okazuje się stworzenie jednocześnie funkcjonalnej i pięknej przestrzeni, jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca do dyspozycji. Wszystko jednak można pogodzić i to nawet niewielkim nakładem finansowym – wystarczy, że będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad, a na pewno uda się nam urządzić salon z klasą.

  Od czego zacząć?
  Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, zanim zaczniemy kupować wyposażenie salonu, jest zdefiniowanie celu pokoju – podkreślają eksperci z otomeble.pl. Pomoże to w określeniu wymagań dotyczących ilości miejsc siedzących oraz stylu mebli.

  Jeśli wolimy korzystać z pokoju jako przestrzeni rodzinnej, to projekt może być zgodny z tym, co sprawia, że uzyskamy przytulną, kameralną atmosferę. Jeśli z kolei salon będzie centralnym punktem wielu imprez, to musimy przygotować większy plan miejscowy i zachować styl bardziej formalny. Warto również pomyśleć o przeciętnej liczbie osób, które będą korzystać z pokoju. Odpowiedzmy sobie także na pytanie, czy w salonie będziemy jedynie rozmawiać, czy mają się tam znaleźć liczne sprzęty elektroniczne do codziennej rozrywki?

  Organizowanie układu mebli
  To, czy salon urządzony jest klasą, nie zależy tylko do tego, jakie meble wybierzemy. Liczy się odpowiedni plan, gdyż to właśnie on daje nam w głównej mierze poczucie przestrzeni i harmonii. Warto pamiętać o tym, by zawsze w miarę możliwości wybierać taki układ, dzięki któremu będziemy mogli swobodnie poruszać się wokół sof czy kanap – nikt nie chce przecież sytuacji rodem z sali kinowej, kiedy to trzeba przesuwać współtowarzyszy, żeby usiąść na swoim miejscu.

  Wybieranie motywu
  A teraz najprzyjemniejsza część! Wybierzmy podstawowy temat, który pomoże nam w podejmowaniu mniejszych decyzji i dobieraniu szczegółów. Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne wnętrze można urządzić z klasą. Współczesny styl projektowania jest bardziej geometryczny i pozbawiony intensywnych kolorów. Tradycyjny z kolei zakłada wykorzystanie specyficznych mebli i odważnych zdobień. Jeśli żaden z nich nie jest tym, czego chcemy, to nie bójmy się eksperymentować. Nikt nie zabroni nam umieszczenia w tym samym pokoju lampy z frędzlami i designerskiego stolika kawowego. Wbrew pozorom takie umiejętne łączenie kilku z góry narzuconych stylów daje świetne rezultaty i pozwala na uzyskanie spersonalizowanej, ciekawej przestrzeni.

  Plan miejsc siedzących
  Plan miejsca siedzącego niekoniecznie musi być dopasowany do tego, co jest dostępne w gotowych zestawach. Możemy próbować nowych rzeczy, tworzyć własne kombinacje. Oto kilka sposobów, na stworzenie przyjemnego miejsca do rozmów:
  Dużą, wygodną sofę połączyć z zestawem dwóch eleganckich krzeseł i stołem między nimi.
  Kanapa o kształcie litery L z niską tylną ławeczką jest doskonałym sposobem zaoszczędzenie miejsca w małych salonach.
  Podwójna sofa wraz z licznymi pufami.
  Prosta, ciemna sofa połączona z ekskluzywnym fotelem w ciekawym odcieniu.

  Stworzenie centralnego punktu
  Jednym z najważniejszych aspektów projektowania wspólnej przestrzeni życiowej w salonie jest stworzenie punktu centralnego, na którym będzie skupiała się cała uwaga domowników i gości. Najczęściej jest to charakterystyczna ściana, wielki telewizor lub obraz. Można także uzyskać taki efekt dzięki odpowiednio dobranym meblom. Najlepiej sprawdzą się tu nieoczywiste rozwiązania, takie jak np. nowoczesny komplet ławy z pufami.

  Czytaj więcej »
 2. Kilka sposobów na otartą kuchnie – pomysły i inspiracje

  Kilka sposobów na otartą kuchnie – pomysły i inspiracje

  Kilka sposobów na otwartą kuchnie - pomyły i inspiracje

  Otwarta kuchnia jest nowoczesnym rozwiązaniem, jednak trzeba ją dopasować nie tylko do układu mieszkania, ale również i do naszych potrzeb. W wielu przypadkach przeniesienie gotowych projektów z katalogów się po prostu nie sprawdza, więc musimy być przygotowani na czerpanie inspiracji z różnych źródeł. Specjaliści z otomeble.pl podpowiedzą nam, na co należy zwracać szczególną uwagę urządzając otwartą kuchnię.

  Dla kogo otwarta kuchnia?
  Wraz z pojawieniem się modnych mebli kuchennych wyposażonych w najnowocześniejsze gadżety, zniknęła potrzeba tego, by je ukrywać. W rzeczywistości otwarta kuchnia zmienia niektóre z ustalonych norm kulturowych, co pozwala na stworzenie interaktywnego miejsca, które niejednokrotnie stanie się centrum rodzinnych imprez. Osoba gotująca nie jest już odizolowana, może rozmawiać, oglądać telewizję i komfortowo spędzać czas z gośćmi w pokoju dziennym, nawet podczas przygotowywania posiłków. Dodatkowo otwarta kuchnia może okazać się błogosławieństwem dla tych, którzy mają do dyspozycji niewielką przestrzeń, pozwalając na pewne eksperymentowanie w projekcie przy maksymalnym wykorzystaniu dostępnego miejsca. Oto kilka sposobów na to, by stworzyć estetyczną i funkcjonalną otwarta kuchnię.

  • Stosujmy się do istniejącego motywu

  Niezależnie od tego, czy otwarta kuchnia łączy się to z naszym salonem czy z jadalnią, nie chcemy, aby wyglądała jak pokój z innego świata. Upewnijmy się, że możemy wykorzystać takie same lub chociaż podobne kolory, a główny temat dekoracyjny zostanie zachowany. Jeśli wcześniej postawiliśmy na monochromatyczne wnętrza, to postępujmy zgodnie z tą samą zasadą w kuchni. W uzyskaniu harmonii może nam pomoc użycie np. hokerów obitych tym samym materiałem, co kanapa w salonie. Warto zaznaczyć, że otwarta kuchnia jest najbardziej przystosowana do współczesnych projektów, jednak nie jest niemożliwe, aby prezentowała się świetnie nawet w tradycyjnym domu.

  • Ustalmy granice

  Otwarcie kuchni nie oznacza tego, że część mebli z pokoju dziennego ma nagle znaleźć się przy kuchence. Warto wykorzystać zabiegi, które pozwalają na wizualne odcięcie obu tych przestrzeni. Może to być zmiana podłogi, sufitu, koloru ścian lub po prostu założenie wyspy kuchennej. Pomocne może być też wykorzystanie mebli, które mają swoje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i salonie, takie jak regały z wysokimi półkami. Takie rozwiązanie pozwala nam z jednej strony na ustalenie granicy, a z drugiej na spójne połączenie kuchni z salonem.

  • Zastanówmy się nad wyspą kuchenną

  Wyspa kuchenna jest świetnym rozwiązaniem w przypadku większych mieszkań, ponieważ w takim przypadku umiejscowienie jej na środku nie stanowi większego problemu. Trudniej jest ją racjonalnie zaprojektować, jeśli urządzamy niewielką przestrzeń. Nie jest to jednak niemożliwe – wystarczy poświęcić trochę czasu na planowanie. Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca na szafki kuchenne i blaty. Czasem zamiast tradycyjnej, sporej, czterosegmentowej wyspy warto zdecydować się na jej mniejszą wersję. Natomiast jeśli brakuje nam miejsca na przygotowywanie posiłków, to możemy pokusić o większy model. Będziemy mogli umieścić na nim nowoczesny zlewozmywak lub płytę indukcyjną, a z drugiej strony wyspy kuchennej nadal będzie można wygodnie zjeść obiad we dwoje. Z wyspy możemy zupełnie zrezygnować, jeśli w naszym mieszkaniu może znaleźć się spory stół z przynajmniej czterema krzesłami.

  Czytaj więcej »
Copyright © 2021 otomeble.pl, Inc. All rights reserved.